-0.8 C
Deva
miercuri, martie 29, 2023

Ce spune primarul Ribiței despre căminul cultural din curtea bisericii

Primăria Ribița a trimis un drept la replică, față de articolul despre căminul cultural construit în curtea bisericii monument istoric din Ribicioara. Iată ce spun cei de la primărie despre investiție:


Drept la replică pentru articolul din 2 mai 2018 al domului Daniel Guță:

În cei 14 ani de mandat ai domnului primar Faur Ioan , în satul Ribicioara s-au realizat următoarele: introducerea iluminatului public și schimbarea stâlpilor care erau din lemn, restaurări la picturi si lucrări de reparații la biserica ortodoxă “Cuvioasa Paraschiva”, acoperirea bisericii cu șindrilă, instalația electrică, paratrăsnet, drenaj gard, alei de acces,toate fiind reslizate incepând cu anul 2004. Până atunci biserica arăta jalnic, era acoperită cu carton, ploua înăuntru, erau găuri in pereții de lemn, fiind in pericol de prăbușire.Deasemenea,s-au realizat indiguiri si decolmatări pe Valea Ribicioarei.
Drumul care trece prin satul Ribicioara a fost drum forestier neputând fi alocați bani pentru reparații și proiecte de modernizare şi abia în ultimii 2 ani a fost clasificat drum comunal și s-au obținut fonduri pentru asfaltarea acestui drum care va începe în 2018. În fiecare an am sprijinit prin voluntariat (persoane fizice sau private) intreținerea si deszăpezirea acestui drum.
Vechile administrații locale începand cu anul 1989 au lăsat de izbeliste și in paragină căminul cultural care s-a prăbușit și școala pe care datorită neîntreținerii si deteriorării am fost nevoiți să o demolăm iar pe acel loc se construiește un cămin cultural.
Dorința cetățenilor din satul Ribicioara a fost de a avea un cămin cultural, pentru că sunt nevoiți de 25de ani să participe la alegeri, evenimente în satul centru de comuna, satul Ribița, aflat la o distantă de câțiva kilometri . De asemenea doresc intâlniri, evenimente culturale , pomeni si parastase care să se țină în localitatea lor.
Căminul care se construiește nu este in curtea biserici, este pe domeniul public al comunei Ribița , noi obținând toate avizele necesare pentru construire. Cum a funcționat zeci de ani o scoală pe acest loc, credem că merită și cetățenii satului Ribicioara, la dorința lor, sa aibă și un cămin cultural.
Răutățile unora care au anumite interese locale și nu-si doresc ca primarul Faur Ioan și administratia locala să mai facă câte o investiție si încearcă să pună piedici. Vrem să ducem la bun sfârșit această investiție și să o finalizăm in acest an pentru cetațenii satului Ribicioara,care, indiferent de numar si vârstă merita acest camin cultural.

Primăria Comunei Ribița

Amintim că primăria a început construcția unui cămin cultural în zona de protecție a bisericii monument istoric din Ribicioara, un sat în care mai locuiesc câteva familii, unde unele case au rămas părăsite, altele fără utilități, un sat cu drum de pământ, în care singura „bijuterie” este biserica veche de trei secole.

Știri Similare

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Stai conectat

17,116FaniÎmi place
110CititoriConectați-vă
7,410AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Știri Recente