Luni s-au împlinit 27 de ani de la moartea duhovnicului Arsenie Boca, iar Mănăstirea Prislop unde acesta a fost înmormântat a devenit din nou locul de pelerinaj pentru mii de oameni, veniţi din toată ţara. O slujbă religioasă a avut loc la biserica mănăstirii Prislop.
„În cuvântul de învăţătură rostit cu acest prilej, Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, le-a vorbit credincioşilor prezenţi despre valorile autentice ale Ortodoxiei, frumuseţea şi bogăţia cultului ortodox. De asemenea, Înaltpreasfinţia Sa a evocat personalitatea părintelui Arsenie Boca, un model desăvârşit de trăire duhovnicească şi un far călăuzitor pentru miile de suflete care îi cer ajutorul în rugăciunile lor”, a informat Episcopia Devei şi Hunedoarei.
Din soborul de ierarhi au mai făcut parte arhiepiscopul Varsanufie al Râmnicului, arhiepiscopul Ioachim al Romanului şi al Bacăului, episcopul Nicodim al Severinului şi al Strehaiei, Episcopul Andrei, al Covasnei şi al Harghitei, Gurie, Episcopul Gurie, al Devei şi al Hunedoarei, şi părintele Daniil, episcopul locţiitor de Dacia Felix.
„După Sfânta Liturghie, soborul de arhierei, preoţi şi diaconi a săvârşit slujba parastasului la mormântul Preacuviosului Părinte Arsenie Boca, aflat în cimitirul Mănăstirii „Sfântul Ioan Evanghelistul” – Prislop din judeţul Hunedoara”, a informat Epscopia Devei şi Hunedoarei.
FOTO: Episcopia Devei și Hunedoarei.




