- Un șofer din Hunedoara, aflat sub influența alcoolului, a ajuns cu mașina în șanț, pe DJ 687, după ce a pierdut controlul volanului. Etilotestul a indicat o valoare de 1,52 mg/l alcool pur în aerul expirat.
La data de 7 mai 2025, în jurul orei 09:30, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier soldat cu pagube materiale, pe Drumul Județean 687.
În urma cercetărilor efectuate la fața locului, s-a stabilit că un bărbat în vârstă de 46 de ani, din Hunedoara, în timp ce conducea un autoturism pe DJ 687, din direcția Teliuc spre municipiul Hunedoara, a pierdut controlul volanului, părăsind partea carosabilă și oprindu-se în șanțul de pe marginea drumului.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare de 1,52 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost transportat la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice.
Din fericire, nimeni nu a fost rănit, iar șanțul… s-a ales doar cu un mic deranj.