Locuitorii Devei vor avea căldură, indiferent de soarta Termocentralei Mintia

Locuitorii municipiului Deva branşaţi la sistemul centralizat de termoficare vor avea, în continuare, apă caldă la robinete şi căldură în iarna viitoare. În cadrul unei întâlniri, care a avut loc joi, 28 iulie 2016, primarul municipiului Deva, Mircia Muntean, şi reprezentanţi ai Prefecturii Hunedoara şi ai Electrocentrale SA Deva, au încercat să găsească o soluţie pentru populaţie, în eventualitatea în care Termocentrala Mintia ar fi nevoită să-şi restrângă activitatea. Primarul Devei a propus rezolvarea problemei cu ajutorul motorului de cogenerare aflat la Complexul “Aqualand”, care ar putea fi reparat şi amplasat într-un punct termic din Cartierul Micro 15, plus un motor de 3 megawaţi. Ideea a fost apreciată de toţi participanţii la discuţie, mai ales că un proiect similar, implementat la Bacău şi Făgăraş, şi-a dovedit deja viabilitatea, a informat Primăria Deva

Știri Similare

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Stai conectat

17,116FaniÎmi place
110CititoriConectați-vă
7,410AbonațiAbonați-vă
spot_img
pariuri sportive online romania
spot_img
spot_img

Știri Recente