Locuitorii municipiului Deva branşaţi la sistemul centralizat de termoficare vor avea, în continuare, apă caldă la robinete şi căldură în iarna viitoare. În cadrul unei întâlniri, care a avut loc joi, 28 iulie 2016, primarul municipiului Deva, Mircia Muntean, şi reprezentanţi ai Prefecturii Hunedoara şi ai Electrocentrale SA Deva, au încercat să găsească o soluţie pentru populaţie, în eventualitatea în care Termocentrala Mintia ar fi nevoită să-şi restrângă activitatea. Primarul Devei a propus rezolvarea problemei cu ajutorul motorului de cogenerare aflat la Complexul “Aqualand”, care ar putea fi reparat şi amplasat într-un punct termic din Cartierul Micro 15, plus un motor de 3 megawaţi. Ideea a fost apreciată de toţi participanţii la discuţie, mai ales că un proiect similar, implementat la Bacău şi Făgăraş, şi-a dovedit deja viabilitatea, a informat Primăria Deva




