Un echipaj de pompieri din Baru a ajutat o tânără de 20 de ani să aducă pe lume un copil, într-o pădure din zona montană.
O tânără de 20 de ani, din comuna Baru, a născut pe munte, într-o pădure. Pompierii au intervenit în ajutorul ei. Femeia şi soţul acesteia se aflau la cules de fructe de pădure într-o zonă montană, foarte greu accesibilă, numită Fântâna Rece.
Pentru că starea ei se înrăutăţea, paramedicii au ţinut în permanenţă legătura prin telefon cu soţul acesteia şi l-au coordonat, pas cu pas, pe acesta să-şi asiste soţia la naştere, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență Hunedoara.
„La câteva minute de la sosirea pe lume a unui băieţel, pompierii salvatori au ajuns la locul indicat, după un drum parcurs în aproximativ două ore pe o potecă de munte abruptă. Imediat, au tăiat şi clampat cordonul ombilical, au eliberat căile aeriene ale micuţului, l-au curăţat şi înfăşat în tricourile lor. În plus, au monitorizat-o pe mamă şi au transportat-o cu ajutorul unei tărgi până la un punct de întâlnire cu primarul comunei Baru, care a pus la dispoziţia femeii şi nou-născutului o maşină de teren, cu care aceştia au fost duşi până la ambulanţă”, a precizat Anemona Doda, purtătoarea de cuvânt a ISU Hunedoara.
Femeia şi copilul ei, de 2.700 grame, născut înainte de termen, au ajuns în stare bună la spitalul din Haţeg, unde au fost preluaţi de medicii UPU.




