Copilul născut în munții Hunedoarei, de o tânără de 20 de ani

Un echipaj de pompieri din Baru a ajutat o tânără de 20 de ani să aducă pe lume un copil, într-o pădure din zona montană.

O tânără de 20 de ani, din comuna Baru, a născut pe munte, într-o pădure. Pompierii au intervenit în ajutorul ei. Femeia şi soţul acesteia se aflau la cules de fructe de pădure într-o zonă montană, foarte greu accesibilă, numită Fântâna Rece.


Pentru că starea ei se înrăutăţea, paramedicii au ţinut în permanenţă legătura prin telefon cu soţul acesteia şi l-au coordonat, pas cu pas, pe acesta să-şi asiste soţia la naştere, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență Hunedoara.

„La câteva minute de la sosirea pe lume a unui băieţel, pompierii salvatori au ajuns la locul indicat, după un drum parcurs în aproximativ două ore pe o potecă de munte abruptă. Imediat, au tăiat şi clampat cordonul ombilical, au eliberat căile aeriene ale micuţului, l-au curăţat şi înfăşat în tricourile lor. În plus, au monitorizat-o pe mamă şi au transportat-o cu ajutorul unei tărgi până la un punct de întâlnire cu primarul comunei Baru, care a pus la dispoziţia femeii şi nou-născutului o maşină de teren, cu care aceştia au fost duşi până la ambulanţă”, a precizat Anemona Doda, purtătoarea de cuvânt a ISU Hunedoara.
Femeia şi copilul ei, de 2.700 grame, născut înainte de termen, au ajuns în stare bună la spitalul din Haţeg, unde au fost preluaţi de medicii UPU.

Știri Similare

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Stai conectat

17,116FaniÎmi place
110CititoriConectați-vă
7,410AbonațiAbonați-vă
spot_img
pariuri sportive online romania
spot_img
spot_img

Știri Recente