Palatul Magna Curia a fost transformat, sâmbătă, într-un palat imperial din Constantinopol, iar devenii, prefăcuţi în curteni, au fost invitaţi la un adevărat ospăţ al sufletului!

„Zilele Icoanei” au debutat, sâmbătă, la Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane din Deva. A cincea ediţie a evenimentului organizat de Episcopia Devei şi Hunedoarei şi Grupul „Sfântul Ioan Damaschin” din Cluj-Napoca, a inclus o serie de manifestări care şi-au propus să readucă publicul prezent la Palatul Magna Curia în lumea fantastică a artei şi culturii bizantine.
Vernisajul unei expoziţii de icoane reunită sub genericul „Concepte în arta bizantină” a oferit privitorilor un adevărat regal al sufletului, o parte dintre obiectele liturgice aflate pe simezele muzeului provenind din biserici.
„În expoziţie sunt lucrări ale unor artişti consacraţi sau în curs de consacrare – studenţi, dascăli şi
chiar copii. Sunt inclusiv icoane pe sticlă, pentru că icoana pe sticlă, deşi se înscrie în tradiţia locală, are totuşi ca fundament o tradiţie bizantină”, a explicat dr. Sorin Albu, lector la Universitatea de Artă şi Design „Ion Andreescu” Cluj-Napoca, curatorul expoziţiei care poată fi vizitată de publicul larg până pe 15 decembrie.
Pentru 30 de minute, Sala Şemineului din Palatul Magna Curia a fost transformată într-un palat din capitala Imperiului Bizantin. După mai bine de cinci secole şi jumătate de la căderea Constantinopolului, devenii – transformaţi în curteni – au fost invitaţi la un ospăţ, care a dorit să prefigureze o icoană a ospăţului veşnic.
N-a fost un ospăţ trupesc, ci unul duhovnicesc – un regal de muzică bizantină: cântări din biserică şi colinde culese din popor şi transcrise pe notaţia muzicii bizantine, interpretate de grupurile „Sfântul Ioan Damaschin” şi „Deisis”.



