Deşi a intrat în şedinţă cu nominalizarea Deva, proiectul de hotărâre ce viza stabilirea sediilor noilor direcţii regionale ANAF a ieşit de la Guvernul dând câştig de cauză Timişoarei. Potrivit unor surse guvernamentale, în luarea acestei decizii a contat lobby-ul făcut de ministrul IMM-urilor, Maria Grapini şi cel al senatorului Ilie Sârbu, socrul actualului premier Victor Ponta.
Reacţii locale
Decizia luată e o afacere în familie
Prin această decizie judeţul Hunedoara a pierdut posibilitatea unei şanse egale de afirmare economică şi administrativă în noua regiune, comparativ cu judeţul mai bogat, Timiş. Reacţiile nu au întârziat să apară, prima fiind cea a preşedintelui CJ Hunedoara, Mircea Ioan Moloţ, care consideră că după cum se derulează evenimentele totul arată ca o afacere de familie:
„E o afacere de familie şi o spun, îmi asum asta, indiferent de repercusiuni. A contat faptul că socrul premierului Ponta este parlamentar în Timiş. Dacă regionalizarea se face pe criterii de felul acesta voi recomanda tuturor hunedorenilor să nu voteze regionalizarea pentru că ne va fi mai greu ca acum. Noi vom deveni tot mai săraci, în vreme ce alţii vor lua tot. Se schimbă doar forma de centralizare a puterii şi asta nu e regionalizare aşa cum am discutat-o şi am gândit-o noi în USL”.
Proiectul de reorganizare a Fiscului în cadrul regionalizării a fost realizat de ANAF şi Ministerul Finanţelor.