Primăria Municipiului Deva a solicitat Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere transferarea dreptului de administrare a unei porţiuni din DN 7 – de la limita sud-estică a municipiului până la podul de peste râul Cerna. Decizia a fost luată în urma unei întâlniri între reprezentanţii municipalităţii şi un grup de cetăţeni din localitatea Sântuhalm, care a avut loc marţi, 25 octombrie 2016, la sediul Primăriei Municipiului Deva. Locuitorii din Sântuhalm au semnalat administraţiei o serie de probleme cu care se confruntă de mai mulţi ani, în special cu privire la reabilitarea drumului naţional. „Singura soluţie pentru a putea rezolva cererile cetăţenilor din Sântuhalm este să preluăm în administrare porţiunea respectivă din DN 7. Altfel, nu vom putea aloca bani de la bugetul local pentru lucrări de reabilitare. Cetăţenii reclamă lipsa trotuarelor şi a rigolelor de colectare a apei pluviale, treceri de pietoni nesemnalizate corespunzător, indicatoare rutiere care nu sunt vizibile. În locul actualei intersecţii semaforizate, ar putea fi construit un sens giratoriu, care să facă legătura cu strada Bisericii. De asemenea, trebuie să găsim o soluţie pentru ca apa acumulată în urma ploilor să nu mai inunde gospodăriile oamenilor”, a explicat viceprimarul Cosmin Răzvan Mareş.




