După ce trei dintre pacienţii Unităţii de Asistenţă Medico-Socială (UAMS) Baia de Criş au murit în decurs e o zi, peste 50 dintre rezidenţii şi angajaţii căminului au fost testaţi medical, iar 14 pacienţi şi o asistentă medicală au fost diagnosticaţi cu Covid 19, potrivit vicepreşedintelul Consiliului Judeţean Hunedoara, Sorin Vasilescu.
Toţi erau asimtomatici. Marţi, Consiliul Judeţean Hunedoara a anunţat că la Unitatea de Asistenţă Medico-Socială (UAMS) Baia de Criş, atât pacienţilor internaţi (40), cât şi personalului medical izolat, 11 persoane, li s-au prelevat probe pentru testarea SARS-CoV-2.
„Principalele categorii de persoane cărora li se adresează serviciile unităţii sunt persoane vârstnice, persoane cu afecţiuni cronice care necesită permanent sau temporar supraveghere, asistare, îngrijire, tratament, şi care, din cauza unor motive de natură economica, fizică, psihică sau socială, nu au posibilitatea să îşi asigure nevoile sociale, să îşi dezvolte propriile capacităţi şi competenţe pentru integrare socială”, se arăta în comunicatul Consiliului Judeţean Hunedoara.




