Ovidiu Hada, fostul primar al Hunedoarei, din anii 2008 – 2012, a fost înfăţişat maistraţilor Judecătoriei Aiud, care au dispus asupra cererii de eliberare condiţionată a acestuia.
„Instanţa admite propunerea Comisiei de propuneri pentru liberare condiţionată din cadrul Penitenciarul Aiud privind condamnatul Hada Ovidiu Marius, deţinut în executarea pedepsei de 5 ani închisoare aplicată prin sentinţa penală nr.201/2013 a Curţii de Apel Alba-Iulia pentru săvârşirea infracţiunii prev. de Legea pentru prevenirea faptelor de corupţie. Dispune liberarea condiţionată a condamnatului de sub puterea mandatului de executare a pedepsei numărul 229/2015 emis de Curtea de Apel Alba-Iulia, atrăgându-i atenţia asupra consecinţelor nerespectării prevederilor articolului 61 Cod penal (1969)”, a informat Judecătoria Aiud. Procurorii au depus contestaţie, iar soluţia finală va fi dată de tribunal.




