11.3 C
Deva
vineri, martie 29, 2024

FUTSAL. EURO2014. Eşec sec, calificare dulce

Echipa naţională de fotbal în sală a României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European din Belgia, deşi a fost învinsă, joi, la limită de reprezentativa Ucrainei, în al doilea meci din grupa A.

Sursa foto: UEFA.com

Într-un joc disputat joi seara la Antwerp Ucraina a dominat prima repriză şi a marcat prin Dmitro Sorokin (17:01). România a controlat partea secundă şi a ratat mai multe ocazii de a restabili egalitatea, având şi două bare prin Gherman şi Lupu.

Selecţionerul României, Nelu Stancea a început cu următorul ”cinci”: Vlad Iancu – Florin Matei, Robert Lupu, Marian Şotârcă, Dumitru Stoica. Au mai evoluat Florin Ignat, Marius Matei, Emil Răducu, Ion Al-Ioani, Cosmin Gherman, Szabolcs Manya, László Szőcs.

După 6-1 cu echipa gazdă, Belgia, marţi în meciul de debut, România este cu un pas în sferturile de finală ale EURO 2014.

Clasamentul grupei A este următorul: 1. Ucraina – 3 puncte (un joc), 2. România – 3 puncte (două jocuri), 3. Belgia (0 puncte, un joc).

Ultimul meci din grupă va avea loc sâmbătă 1 februarie, Ucraina – Belgia (ora 21:45 în România).

Din fiecare grupă primele două echipe se califică în sferturile de finală.