16.6 C
Deva
marți, aprilie 16, 2024

FUTSAL/EURO 2014/Debut în forţă!

Naționala de futsal a României a debutat cu dreptul la Turneul Final al  Campionatului European (EURO 2014), grație victoriei cu scorul de 6-1 (2-0) în fața echipei gazdă, Belgia, marți seara, la Antwerp, în Grupa A.

Trei dintre golurile celei mai clare victorii a României la Euro au fost înscrise de jucătorii lui Autobergamo Deva: Florin Matei (minutul 14:38) – pentru 2-0, căpitanul Robert Lupu – imediat după pauză pentru 3-0 (22:47) şi goalkeaper-ul Vlad Iancu (foto)  – din poartă în poartă pentru 5-1 (35:20).

Celelalte goluri ale „tricolorilor” au fost marcate de Emil Răducu (03:23) care a deschis scorul, Marian Șotârcă (32:11) şi belgianul Salhi (39:20, autogol).

Belgia a redus din diferență, prin Rahou (23:33) care a marcat pentru 3-1. De menționată că România a avut în repriza secundă și două bare, prin Mimi Stoica și Florin Matei.

Selecţionerul României, Nelu Stancea a început jocul cu următorul ”cinci”: Vlad Iancu — Florin Matei, Robert Lupu, Marian Șotârcă şi  Cosmin Gherman. Au mai jucat: Florin Ignat, Emil Răducu, Ion Al-Ioani, Dumitru Stoica.

Joi 30 ianuarie (de la ora 19:30 la București şi în direct pe EUROSPORT 1), România va întâlni Ucraina, urmând ca sâmbătă 1 februarie să se desfășoare ultimul meci din grupa A, Ucraina — Belgia (ora 21,45 în România).