19.9 C
Deva
vineri, iunie 14, 2024

Corvinul Hunedoara a învins Jiul Petroșani în Cupa României. REZULTATE

• Miercuri, FC Corvinul Hunedoara a învins cu 4 – 1, în deplasare, pe Jiul Petroșani, în etapa a treia din Cupa României la fotbal.

Meciul de fotbal a avut loc pe stadionul Petre Libardi din Petroșani. Oaspeții au deschis scorul încă din minutul al treilea și au făcut 2 – 0 în minutul 14.

Jiul Petroșani a redus diferența de scor în a doua repriză, după o greșeală în apărarea corviniștilor, însă nu a mai avut suflu pentru a forța egalarea.

În finalul jocului, Corvinul Hunedoara a marcat de două ori, stabilind scorul final 4 – 1, care reflectă și diferența de valoare dintre cele două echipe.

Victoria de la Petroșani a adus-o pe Corvinul Hunedoara în play-off-ul Cupei României.

„Am început foarte bine jocul, am marcat repede de două ori, s-a jucat puţin pe contre, dar tot noi am avut ocaziile mai mari. Mai puteam marca până la pauză, dar şi după şi m-a nemulţumit puţin golul primit, pentru că nu aveam voie să ne relaxăm, din mai multe motive. Unul, pentru că obiectivul este să ajungem în grupe, al doilea pentru că avem un meci greu sâmbătă acasă şi nu trebuie să ne complicăm singuri viaţa. Pe de altă parte, băieţii au avut dispoziţie de joc, ne-am creat multe ocazii… m-aş mai fi bucurat, pe de o parte, dacă reuşeau şi cei tineri să marcheze, Mitran şi Sebastian Ion au avut şansa să o facă, dacă nu au făcut-o meciul acesta, să o facă pe viitor”, a declarat antrenorul Florin Maxim, potrivit Corvinul1921.ro.

Corvinul 1921 Hunedoara (antrenor Florin Maxim): Lefter – Iacob, Lică (60, Pop), Manolache, Velisar (72, A. Nicolae) – Mitran (60, S. Ion), Chindriş (cpt.), Bradu, Neacşa (60, Pîrvulescu), Hergheligiu (60, Coman) – Lupu

CSM Jiul Petroşani (antrenor Flavius Boroncoi): Popescu – Ciubotariu (46, Dănăilă), Stancu, Paliu, Filip (46, Gaşpar) – Ferhaoui (89, Iftimie), Jurcuţ, Pencea, June (76, Marincat), Lovas – Velici (76, Iorgulescu).

Au marcat: June (Jiul) / Lupu, Iacob, Pârvulescu, Bradu (Corvinul)

CSM Deva s-a impus la penalty-uri, cu 4 – 3, la CS universitar Alba Iulia.

Aug 16, 2023 17:30 CS Afumaţi 0 – 1 CS Concordia Chiajna
Aug 16, 2023 17:30 AFC Dunărea 2005 Călăraşi 0 – 1 Clubul Sportiv al Armatei Steaua
Aug 16, 2023 17:30 CS Viitorul Ianca 1 – 0 AFC Metalul Buzău
Aug 16, 2023 17:30 CSO Plopeni 0 – 2 Gloria Buzău
Aug 16, 2023 17:30 ACS Fotbal Club Bacău 2 – 0 AS FC Rapid Brodoc
Aug 16, 2023 17:30 AFC Odorheiu Secuiesc 0 – 1 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
Aug 16, 2023 17:30 CSM Bucovina Rădăuţi 0 – 2 ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ
Aug 16, 2023 19:00 CS Axiopolis Cernavodă 2 – 4 AFC Unirea 04 Slobozia
Aug 17, 2023 17:30 ACS Vediţa Coloneşti   –   ACS Campionii Fotbal Club Argeş
Aug 17, 2023 17:30 SCM Râmnicu Vâlcea   –   CS Mioveni