În primul meci oficial din istoria sa, echipa de fotbal feminin FC Hunedoara a reuşit să obţină o victorie. Într-un meci contând pentru Cupa României, fetele pregătite de Alina Moraru, au dispus, după un meci halucinant, cu 11 goluri, de CS Ineu, cu scorul de 6-5, echipa oaspete conducând la pauză cu 3-2. Cea mai bună jucătoare a gazdelor a fost, fără îndoială, Denisa Predoi, care a marcat de patru ori, aceeaşi fotbalistă fiind şi prima marcatoare într-un meci oficial pentru FC Hunedoara. Pentru echipa de pe malurile Cernei au mai înscris Monica Tomesc şi antrenorul – jucător Alina Moraru. FC Hunedoara va debuta şi în seria Vest a eşalonului secund din fotbalul feminin românesc în ziua de duminică, 27 septembrie, când, cu începere de la ora 11.00, pe stadionul “Michael Klein” va întâlnie pe Ladies Târgu Mureş.




