432 de persoane au participat, sâmbătă, la Crosul Unirii organizat în Şanţurile Cetăţii Alba Carolina din Alba Iulia, dintre care 241 la masculin și 190 la feminin, între participanţi aflându-se şi hunedoreni. La categoriile veterani au fost prezenți 110.
Devenită un simbol al Cetăţii Marii Uniri, Crosul Unirii a ajuns la a 48-a ediţie şi a avut drept scop aniversarea Marii Uniri din 1918 şi sărbătorirea Zilei Naţionale a României, printr-o competiţie sportivă de amploare. De altfel, mulţi dintre concurenţi au alergat cu însemne şi steaguri tricolore. La Crosul Unirii au participat în acest an peste 500 de persoane din mai multe judeţe, între care Constanţa, Baia Mare, Cluj, Oradea, Sibiu, Hunedoara şi Sălaj. Ei au primit, din partea organizatorilor, la începutul cursei, tricouri cu Crosul Unirii, pe care erau imprimate imagini cu Cetatea Alba Carolina, o stea cu şapte colţuri. În total au fost premiaţi cu diplome, medalii sau cupe peste 100 de participanţi, pe mai multe categorii de vârste, de la copii la veterani. Printre alergători s-au remarcat și alergători hunedoreni:
Categoria 16-17 ani: F – Bota Denisa-CNS CETATE DEVA locul III.
35-39 ani: M- Savinia Buică– Petrila locul II
40-44 ani: M- Lucian Labă – Vulcan locul II
F-Daniela Vasiloancă-CSM Jiul Petroșani
45-49 ani M Viorel Doarvas –Deva locul I
F- Adina Ursu -Hunedoara locul II
– Maria Moldovan –Hunedoara locul III
55-54 ani: M Marian Oprea – Deva locul III
F Mariana Frățilescu –Hunedoara locul I
60-66 ani: M Marian Popa-Hunedoara locul I
65-69 ani: M Iuliu Stăncoane CS Ghelari locul III
75-79 ani: Petru Ambruș Minerul Lupeni locul II




