8.8 C
Deva
sâmbătă, mai 18, 2024

San Montan Petrila are patru medaliați în competiții

Un week-end  de excepție pentru Clubul San Montan Petrila cu patru alergători medaliați în mai multe întreceri de maraton.

Georgeta Manolache a obținut Locul 1 la Maratonul de la Păltiniș ”Cindrel în alergare”, iar Anderi Mititelu a ocupat locul 2 la concursul de bicicletă MTV DHS Corvin NTB de la Hunedoara. Ion Radu a obținut locul 2 la Crosul Căsoaia, din Arad fiind la prima sa urcare pe podiumul de premiere după o cursă de 7 km Run&fun.  Ion Bârnea a obținut locul 2 la maratonul de la Cluj, RUN Silvania, cu timpul de 4 ore 21 de minute și locul 9 în clasamentul general. A fost o cursă pe distanța de 40 km cu o diferență de nivel de 2200 m  la care au participat la 3 probe în jur de 200 de concurenți. San Montan a mai inclus şi o drumeţie la Lacul Gâlcescu din Munţii Parâng, pe un traseu cu un peisaj foarte frumos, la care au luat parte 20 de iubitori ai muntelui. În week-end-ul viitor sportivii de la San Montan vor participa la una dintre cele mai grele competiţii din zonă, Maraton Retezat.