Ministrul Energiei vizitează şantierul centralei de la Bretea Streiului

Ministrul Energiei, Andrei Gerea, însoţit de reprezentantul administratorului judiciar al Hidroelectrica, Remus Borza, ajung astăzi în judeţul Hunedoara, pentru a vedea stadiul proiectelui de investiţii în centrala de la Bretea Streiului.

Astăzi, administratorul judiciar al Hidroelectrica Judiciar, împreună cu ministrul Energiei, Andrei Gerea, şi oficialităţi ale Judeţului Hunedoara vor ajunge la şantierul centralei Bretea, de pe râul Strei, au informat reprezentanţii Hidroelectrica, într-un comunicat.

„Centrala, cu 12MW putere instalată şi 24,34 GWh/an aport energetic, face parte din amenajarea hidroenergetică a răului Strei pe sectorul Subcetate – Simeria, care, în varianta optimizată, va însemna concretizarea unui amplu proiect de investiţii, cuprinzând 7 hidrocentrale, dintre care 3 cu lac de acumulare şi 4 cu derivaţie, conţinând un număr de 14 hidroagregate şi 3 microhidrocentrale şi totalizând o putere instalată de 84,25 MW şi o producţie medie anuală de 164,52MWh”, au informat reprzentanţii Hidroelectrica.

Valoarea totală a investiţiei pentru CHE Bretea este de peste 58 milioane de euro, dintr-un total estimat de 420 milioane de euro, stadiul fizic al lucrărilor fiind în prezent de 62%. Centrală Bretea va fi pusă în funcţiune în decembrie 2015.

Știri Similare

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Stai conectat

17,116FaniÎmi place
110CititoriConectați-vă
7,410AbonațiAbonați-vă
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
[the_ad id="125914"]
[the_ad id="125916"]

Știri Recente