Instanța supremă dă undă verde procesului dintre Resmeriță jr. și ANI

La Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie se redeschide lupta între primarul Lupeniului, ex-deputatul Cristian Resmeriță, și  Agenția Națională de Integritate. Resmeriță jr. a fost acuzat de conflict de interese și a pierdut deja o luptă din acest proces.

 

Instanța supremă a admis, în principiu, recursul formulat de fostul deputat Cristian Resmeriţă – care din 5 iunie a devenit primar al Lupeniului și a pronunțat nou termen de judecată pentru data de 23 noiembrie, pentru când vor fi citate şi părţile din dosar.

La Înalta Curte de Casație și Justiție se judecă recursul la această cauză, care s-a judecat pe fond la Curtea de Apel Alba Iulia, unde Cristian Resmeriță a pierdut în fața Agenției Naționale de Integritate.

În data de 12 ianuarie 2015, Agenția Națională de Integritate a constatat existența conflictului de interese de natură administrativă și penală în cazul deputatului PSD din Valea Jiului şi a comunicat că acesta „a încălcat regimul juridic privind conflictul de interese în materie administrativă, întrucât, în calitate de deputat, a încheiat contractul civil nr. 529/2009, prin care fratele său, Lucian Marius Resmeriţă, a fost angajat în funcția de consilier în cadrul Biroului parlamentar nr. 275 din localitatea Vulcan, Județul Hunedoara. Beneficiul patrimonial obţinut în perioada ianuarie 2009 – aprilie 2012 de către Lucian Marius Resmeriţă a fost de 56.876 Lei (aprox. 12.640 Euro)”.

Știri Similare

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Stai conectat

17,116FaniÎmi place
110CititoriConectați-vă
7,410AbonațiAbonați-vă
spot_img
pariuri sportive online romania
spot_img
spot_img

Știri Recente