Mai multe percheziții au avut loc, miercuri dimineață, într-un dosar privind traficarea unor bunuri arheologice sustrase din siturile fostelor cetăți dacice din Munții Orăștiei. Procurorii au descins și la domiciliul șefului de post, Florin Marc, din Orăștioara de Sus, localitate situată la poalele Dealului Grădiștii, unde se află Sarmizegetusa Regia.
„Din probatoriul administrat până în prezent a rezultat faptul că, în perioada 2013 – 2017, mai multe persoane din judeţul Hunedoara au derulat activităţi de braconaj arheologic în zona munţilor Orăştie (zona Sarmizegetusa Regia), fiind sprijiniţi şi protejaţi constant de către lucrători de poliţie din cadrul I.P.J. Hunedoara, prin neîndeplinirea unor acte ce intră în îndatoririle de serviciu sau prin transmiterea unor date/informaţii confidenţiale, de natura secretului profesional. Astfel, „căutătorii de comori naţionale” nu respectă legislaţia în domeniu, în sensul că utilizează detectoare de metale în zonele cu patrimoniu arheologic fără o autorizare prealabilă, iar pentru „protecţia” lor au atras lucrătorii de poliţie arondaţi zonei de cercetare, pe care i-au recompensat cu bunuri mobile şi/sau imobile”, a informat Ministerul Public.
Nu și-a justificat averea
Agentul şef principal Florin Marc, şeful postului de poliţie din Orăştioara de Sus, din judeţul Hunedoara, a fost cercetat de Agenţia Naţională de Integritate. În septembrie 2016, reprezentanţii instituţiei au făcut publică existenţa unei diferenţe nejustificate, în cuantum de 278.145,36 lei, între averea dobândită şi veniturile realizate în perioada exercitării funcţei publice a poliţistului. „Având în vedere cele de mai sus, Agenţia Naţională de Integritate a sesizat Comisia de cercetare a averilor din cadrul Curţii de Apel Alba Iulia, în vederea începerii acţiunii de control cu privire la modificările patrimoniale intervenite şi veniturile realizate în perioada exercitării funcţiei de către Marc Florin Iulian”, a informat Agenţia Naţională de Integritate, într-un comunicat. Poliţistul a fost informat despre declanşarea procedurii de evaluare, drepturile de care beneficiază (de a fi asistat sau reprezentat de un avocat şi de a prezenta date sau informaţii pe care le consideră necesare, personal ori prin transmiterea unui punct de vedere scris), precum şi despre existenţa diferenţelor semnificative. „Marc Florin Iulian a depus la dosarul de evaluare un punct de vedere”, completa ANI.
Potrivit declaraţiei de avere a şefului de post, din 2016, acesta deţinea cinci terenuri, un apartament în Orăştie, o casă de vacanţă şi două case de locuit, toate achiziţionate împreună cu soţia sa în perioada 2002 – 2013. Are două maşini, iar în potrivit declaraţiilor de avere din anii trecuţi a primit 60.000 de lei donaţie. În 2009, şeful de post avea cinci terenuri, un apartament în Orăştie şi o casă de vacanţă în Costeşti Deal, potrivit declaraţiei sale.
15 persoane aduse la audieri
Miercuri dimineaţă, poliţiştii Direcţiei de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Poliţiei Române descind la sediile unor societăţi comerciale şi locuinţele mai multor persoane bănuite de braconaj arheologic, informează Inspectoratul General al Poliţiei Române., într-un comunicat.
„La data de 15 martie, poliţiştii Direcţiei de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie–Secţia de urmărire penală şi criminalistică, efectuează 11 percheziţii, pe raza judeţului Hunedoara, la persoane bănuite de braconaj arheologic, precum şi la sediile şi punctele de lucru ale societăţilor comerciale deţinute de acestea”, a informat IGPR. Din probatoriul administrat până în prezent au rezultat indicii că, în perioada 2013–2015, mai multe persoane din judeţul Hunedoara ar fi desfăşurat activităţi de braconaj arheologic în Munţii Orăştiei (zona Sarmizegetusa Regia).
Și predecesorul șefului de post din Orăștioara de Sus a avut probleme cu legea. Alexandru Gogan a fost pus sub învinuire, într-un dosar penal al traficului de comori dacice, aflat în cercetare la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, în care a fost acuzat de asociere în vederea săvârşirii de infracţiuni, abuz în serviciu contra intereselor publice şi complicitate la furt calificat. Gruparea, la care ar fi aderat şi un fost ofiţer de informaţii din Deva, Alexandru Todorescu, a fost acuzată că a participat la sustragerea şi traficarea pe piaţa neagră a antichităţilor, a trei tezaure de comori dacice, în valoare totală de peste patru milioane de euro.




