Ministrul Cuc, pe șantierul căii ferate

Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a vizitat joi șantierele magistralei feroviare de mare viteză din județul Hunedoara, pentru a evalua stadiul lucrărilor aferente Coridorului IV paneuropean. În județul Hunedoara două tronsoane feroviare se află în șantier. Unul vizează modernizarea sectorului Vinţu de Jos – Simeria. Contractul a fost atribuit încă din 2011 cu peste 1.350.000.000 lei, fără TVA, iar termenul de execuţie a lucrărilor a fost de 30 de luni calendaristice. Lucrările, întârziate, au ajuns la stadiul de circa 90 la sută. Un alt tronson, de 41 de kilometri, între Simeria și Gurasada, se află în şantier de la începutul anului trecut, după ce în august 2017, Compania Naţională de Căi Ferate CFR S.A.şi Asocierea FCC – Astaldi – Convensa au semnat contractul în valoare de 2,63 miliarde de lei pentru modernizarea infrastructurii şi suprastructurii feroviare pe această secțiune.

Știri Similare

2 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Stai conectat

17,116FaniÎmi place
110CititoriConectați-vă
7,410AbonațiAbonați-vă
spot_img
pariuri sportive online romania
spot_img
spot_img

Știri Recente