Un bărbat în vârstă de 40 de ani s-a prăbușit, miercuri, de pe o schelă, de la înălțimea de circa opt metri, în timp e efectua lucrări la fațada unui bloc. Muncitorul căzut pe asfalt a fost preluat de echipajul de la Ambulanță în stare de inconștiență și transportat la spitalul din Orăștie. „Avea mai multe traumatisme craniene, cu posibilă fractură craniană, traumatism toracic cu fracturi costale, traumatisme de membre inferioare și membre superioare”, a declarat medicul Călin Dumitrescu, purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanță Județean Hunedoara. Ulterior, a fost transportat la spitalul județean din Deva, unde a decedat.
Potrivit pollițiștilor, bărbatul lucra fără forme legale la anveloparea blocului, derulată pe fonduri de la Uniunea Europeană. Accidentul de muncă a fost anunțat telefonic la Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Hunedoara.




