În zorii zilei de sâmbătă, 2 noiembrie 2019, un bărbat în vârstă de 36 de ani, din municipiul Hunedoara, a condus băut un autoturism pe Aleea Armatei, din municipiul Deva, unde a acroşat trei autoturisme, după care şi-a văzut de drum, fiind însă identificat de poliţişti (pe bulevardul 22 Decembrie, din municipiul Deva). „În urma testării, aparatul alcooltest a indicat, în cazul bărbatului, o valoare de 0,58 mg/l, alcool pur în aerul expirat”, informează IPJ Hunedoara. Câteva ore mai târziu, în jurul prânzului, la Lupeni alt şofer a fost prins beat la volan, cu 0,41 mg/l alcool pur în aerul expirat. Seara, în jurul orei 22:10, a fost rândul unei şoferiţe (31 de ani) din municipiul Hunedoara să împrăştie aburii alcoolului în aparatul alcooltest, care a indicat un rezultat de 1,10 mg/l, alcool în aerul expirat. Duminică spre ziuă, poliţiştii au dat peste un tânăr, cetăţean maghiar de 24 de ani, care conducea un autoturism prin Deva, deşi consumase băuturi alcoolice. Rezultatul testului: 0,71 mg/l, alcool pur în aerul expirat. Weekendul şoferilor beţi s-a încheiat duminică seara, la Simeria unde un bărbat de 48 de ani, din Simeria, avea o concentraţie de 0,50 mg/l alcool pur în aerul pur expirat. „În toate cazurile prezentate, poliţiştii au întocmit dosare de cercetare penală”, mai arată comunicatul IPJ Hunedoara.




