Echipa de handbal feminin CSM Cetate Deva revine în Liga Naţională pe uşa din dos. Exact pe unde a părăsit-o în urmă cu un an, forţată de poziţia ocupată în clasament sau de jocuri de culise.
Promovarea încă nu este obţinută matematic – mai sunt două etape de disputat – şi nici omologată, însă este mai mult decât sigură şi nu de azi sau de ieri, ci încă de dinainte de a începe campionatul Diviziei A, al doilea eşalon valoric în România. Altfel, o competiţie fără conţinut în care principala şi singura contracandidată a Cetăţii la primul loc în Seria B, formaţia secundă a HCM Baia Mare, nu avea drept de a accede în Ligă, iar celelalte 12 echipe au avut în componenţă doar junioare, destul de crude şi pentru acest nivel.
Într-o singură frază – handbalistele de la Cetate Deva au alergat singure în cursa pentru supremaţie, fără a fi nevoite să tragă cu coada ochiului în stânga sau în dreapta şi să vadă cum se mişcă adversarele pentru că acestea erau mult în urmă. Dar şi aşa devencele s-au împiedicat o dată – voind parcă să demonstreze zicala „numai cine nu munceşte, nu greşeşte”, însă fetele antrenate de Melinda Toth chiar au tras tare la antrenamente.
A fost un sezon ca o pedeapsă şi pentru patronul Cetăţii, Marian Muntean, pentru că – nu-i aşa? – nu e uşor să treci de la vise în care te baţi pentru locuri ce te pot duce în Europa, la coşmaruri cu al de CSŞ Caracal sau Unic Târgu Jiu.
La fel de greu i-a fost finanţatorului şi să-şi ţină în priză handbalistele, cărora, etapă după etapă, le-a trasat noi şi diferite obiective de meci şi aşa s-au bătut recorduri de goluri marcate şi s-au realizat serii interminabile de victorii.
Una peste alta, ce-a fost a fost şi bine că s-a dus. Acum contează ce va urma, iar Liga Naţională este altceva. Este Elita!
Felicitări, fetelor!