Luni oficialii de la Sofia spuneau că bărbatul a fost arestat împreună cu fiul său de 3 ani, în timp ce încerca să treacă graniţa în Turcia, pentru a ajunge mai apoi în Siria.
Se consideră că bărbatul, pe nume Fritz-Joly Joachin, a contribuit la atacul terorist de la Charlie Hebdo şi cel de la magazinul alimentar evreiesc din Paris, ajutând la plănuirea lor. În aceste atentate şi-au pierdut viaţa 17 persoane.
Bărbatul a fost arestat la 1 ianuarie, fiind reţinut în timp ce se afla într-un autobuz, împreună cu fiul său. El era dat în urmărire în Europa pentru că soţia sa şi mama fiului său s-a plâns că Joachin l-a răpit pe fiul lor.
Autorităţile au descoperit că acesta se afla în legătură cu unul dintre fraţii Koachi, Cherif, conform AFP.
Franţa a cerut extrădarea, iar autorităţile bulgare vor decide vineri dacă îl vor extrăda.


