Un bărbat în vârstă de 49 de ani, din Deva, în timp ce conducea un autoturism pe bulevardul Mihail Kogălniceanu din localitate, când a ajuns la intersecția semaforizată cu bulevardul Decebal, a pătruns în intersecție pe culoarea verde a semaforului electric, a efectuat un viraj la stânga, iar la trecerea de pietoni nu a acordat prioritate unui bărbat în vârstă de 78 de ani, din aceeași localitate, care se angajase în traversarea regulamentară a străzii, pe marcajul pietonal și pe culoarea verde a semaforului electric. În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea ușoară a pietonului.




