-0.8 C
Deva
sâmbătă, aprilie 20, 2024

TENIS DE CÂMP/ROLAND GARROS JUNIORS 2015/Între cei mai buni

Hunedoreanul Dragoș Mădăraș, este singurul român care a acces pe tabloul principal în turneul de juniori de la Roland Garros.

16-TENIS

Jucătorul de tenis Dragoș „Dody” Mădăraș este singurul român care a acces pe tabloul principal în turneul de juniori de la Roland Garros, după ce a câștigat ambele meciuri susținute în calificări, joi și ieri.

Joi, în primul tur al calificărilor, Dragoș Mădăraș l-a învins pe francezul Martineau Matteo, cu scorul de 6-2, 7-6, iar vineri a trecut de italianul Marco Mosciatti, cu scorul de 6-2, 6-2.

„Sunt foarte bucuros. Mi s-a îndeplinit un vis. Am jucat bine. Mi-am ținut serviciul și am câștigat multe puncte din break-uri”, a spus Dragoș Mădăraș.

Născut la Deva, în 12 septembrie 1997, Drăgoș Nicolae Mădăraș a început tenisul de câmp la vârsta de 7 ani la Sport Club Municipal Deva, iar ulterior s-a stabilit în Helsingborg (Suedia).

La jumatatea lunii mai, Dragoș Mădăraș a fost, în premieră, dublu finalist, la simplu și dublu, la Turneul ITF de 10.000 de dolari, la Bastad (Suedia), la finalul căruia a câștigat primele 10 puncte cu care ocupă locul 1.046 în clasamentul ATP.

Dragoș Madaraș se claseaza pe locul 62 in clasamentul mondial al jucatorilor de tenis juniori.

Tragerea la sorți a meciurilor din primul tur al turneului de juniori de la Roland Garros va avea loc în această seară.