11.8 C
Deva
luni, aprilie 29, 2024

FOTOGALERIE/FOTBAL/LIGA A III-A, SERIA A IV-A/ETAPA A XIII-A/Frate, frate, dar fotbalu-i pe puncte

Spectacol pe teren şi în tribune la Hunedoara în derby-ul cu UTA Arad. În peluză a fost egalitate, pe teren s-au impus oaspeţii. VEZI CASETA TEHNICĂ A JOCULUI!

expfoto: EFORT ÎN ZADAR. Hunedoreanul Andrei Făgărăşanu a marcat de două ori în poarta UTA Arad însă nu a putut evita la cincilea eşec al echipei sale în tur

Galeriile echipelor de fotbal FC Hunedoara şi UTA “BD” Arad au împărţit aceiaşi peluză a stadionului “Michael Klein” din Hunedoara de unde împreună şi-au încurajat favoriţii şi au oferit o coregrafie superbă cu torţe, sâmbătă, la jocul din ultima etapă a turului Ligii a III-a, Seria a IV-a.

“Luptăm pentru echipele noastre sezon după sezon. De mulţi ani prieteni în tribune, azi adversari doar pe gazon!” era scris pe un banner imens afişat în debutul reprizei secunde de suporterii hunedoreni şi arădeni.

La finalul meciului jucătorii ambelor echipe s-au suit pe gard şi au cântat împreună cu fanii. 12-PELUZA

Arădenii mai buni pe teren

Pe teren jocul dintre FC Hunedoara şi UTA “BD” Arad s-a încheiat cu scorul de 2-4. La pauză a fost 1-2. Gazdele au deschis scorul în minutul 24 prin Andrei Făgărăşanu din lovitură de la 11 metri. Arădenii au întors scorul până la pauză cu golurile marcate de Voicu – şut imparabil de la 22 de metri (33’) şi Guyene Ousmane în prelungirile primei reprize.

La scorul de 1-1 hunedorenii au solicitat încă o lovitură de pedeapsă după ce Voicu a jucat mingea cu mâna în careu, însă “centralul” Ţiţii nu a fost de acord.

Tot UTA a lovit prima şi la reluare. Burlă a făcut 1-3 din lovitură liberă de la 25 de metri (58’). Făgărăşanu a readus Hunedoara în joc după o cursă pe stânga de la jumătatea terenului finalizată cu şut din careu la colţul lung (79’). Arădenii nu au acuzat şocul. În minutul următor Strătilă a închis tabela cu un şut de la marginea careului mare.

FC Hunedoara rămâne cu o singură victorie pe teren propriu în întreg turul şi va ierna pe locul 8 cu 15 puncte.

De partea cealaltă UTA îţi păstrează şansele la promovare. Va încheia anul pe locul 3 cu 27 puncte la trei puncte în urma liderului Naţional Sebiş.

CASETA TEHNICĂ

FC Hunedoara ………………… 2 (1)

1.Al. Coman (99. Dragotă 62’) – 22. Fl. Olariu (8. M. Olariu 55’), 19. Găceanu, 5. Geacă, 89. B. Roiu (cpt.) – 10. R. Muntean (27. Şoit 46’), 13. Trășcan, 21. Uibariu (14. Ciucurescu 46’), 7. Făgărășanu, 91. Tecsi, 9. D. Grigore. Antrenor: Titi Alexoi.

UTA “BD” Arad ………………..4 (2)

93.Mitrea – 22. Voicu (2. E. Wild 82’), 8. Filaret, 6. Botiș (cpt.), 15. Burlă – 18. Strătilă, 3. Chindriș, 20. Copil, 9. Hlistei (5. Dobrean 73’) – 11. Dragoș (15. C. Rus 20’), 16. Guyene (17. A. Petre 78’). Antrenor: Roland Nagy.

Au marcat: Făgărăşanu (24′ – pen. 79′)/Voicu (33′), O. Gueye (45’+1), Burlă (58′), Strătilă (80′).

Arbitru: Lucian Ţiţii (Sibiu). Asistenţi: Emanuel Cicu (Caransebeș) şi Silviu Haramuz (Reșița). Stadion: “Michael Klein”. Spectatori: 500.