10.6 C
Deva
marți, aprilie 30, 2024

VIDEO/POPICE/CAMPIONATELE NAȚIONALE ALE JUNIORILOR/Opt medalii culese de pe piste

Popicari juniori de la Clubul Sportiv Siderurgica Hunedoara au fost în prim plan la Campionatele Naționale Under 18 în probele individual clasic, sprint şi tandem, desfășurate la finele săptămânii trecute la Iași.

16-POPICE

O „floare” și patru „grădinari”

Toți ce cinci sportivi hunedoreni – o fată și patru băieți – toți antrenați de Mănel Manea au câștigat cel puțin o 10441032_703038539819090_8984959521303768096_nmedalie. Astfel că în total delegația Siderurgica Hunedoara s-a întors acasă cu 8 medalii – 5 de argint și 3 de bronz.

aniCele mai bune performanțe pentru CS Siderurgica Hunedoara au fost obținute de sportiva de 17 ani Maria Ciobanu, dublă vicecampioană națională în proba de individual clasic cu 510 popice doborâte (cu 6 p.d. mai puțin decât ocupanta locului 1 n.r.), și în proba de sprint, competiţie care a durat 13 ore (!!!), de la ora 09:00 până la ora 22:00. 20 de lansatoare din întreaga țară s-au aflat la start.

Tot de două ori a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului și Florin Miloș dar în probele de sprint în a cărei finală mare a fost învins de Marius Lucuţ (CSM Satu Mare) -după 1-1 la manşe şi 24-15 la popice doborâte la „sudden victory” – și tandem în care a făcut echipă cu colegul său Bogdan Istudor.

Și Alexandru Ciobanu (fratele geamăn al Mariei), s-a întors acasă cu două medalii de bronz în probele de sprint și tandem în care a făcut echipă cu Radu Balaban (CS Inter Petrila).

În fine, cea de-a treia medalie de bronz pentru Siderurgica Hunedoara a fost câștigată de Eduard Bucur în proba de tandem în care l-a avut coechipier pe Alexandru Cremene (CS Foresta Tălmaciu).

Competiția de la Iași a avut și rol de selecție a componenților loturilor tricolore – feminin și masculin – Under 18 pentru Campionatele Mondiale de luna viitoare din Germania.

O medalie de aur a ajuns în Valea Jiului

Ce nu au putut popicari juniori de la CS Siderurgica Hunedoara a reușit colegul lor Radu Balaban (foto) 15147_661037830617538_4469722797425035138_nde la CS Inter Petrila care a câștigat titlul de campion național în proba individual clasic în care s-a impus cu cele 558 de popice doborâte. Locul 2 a fost ocupat de Rareş Balogh (CFR Cluj-CSM Câmpia Turzii, 528 p.d.), iar pe locul 3 s-a clasat George Turlă (CFR Cluj-CSM Câmpia Turzii, 525 p.d.). 14 popicari au lansat bile în întrecerea băieților.