Un elevde 14 ani este acuzat de pornografie infantilă și act sexual cu o minoră de 13 ani. acesta ar fi obligat o fată de 13 ani să întrețină relații sexuale cu el și a filmat acest fapt.
„Din actele de urmărire penală efectuate a rezultat că, în luna ianuarie 2024, acesta ar fi întreținut, prin constrângere fizică, un act sexual cu o victimă minoră, de 13 ani, împrejurare în care ar fi produs, cu telefonul mobil personal, materiale pornografice (videoclipuri), pe care le-ar fi prezentat ulterior și altor persoane.
De asemenea, minorul ar fi deținut, în același sistem informatic, fotografii înfățișând o altă persoana vătămată minoră, în ipostaze sexuale explicite.
La data de 15 mai 2024, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Hunedoara au dispus reținerea minorului, pentru 24 de ore”, a transmis Inspectoratul de Poliție Județean Hunedoara.
Judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Hunedoara a dispus arestarea preventivă a minorului, pentru 30 de zile.
Dosarul se află în instrumentarea Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Hunedoara și a procurorilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Hunedoara.
IPJ Hunedoara




