Peste 300 de oameni decedaţi în România au fost diagnosticaţi şi cu coronavirus. 30 dintre aceştia provin din judeţul Hunedoara.
Cel mai recent caz, raportat de Ministerul Sănătăţii, este un bărbat, de 66 ani, din judeţul Hunedoara, internat în Spitalul Judeţean de Urgenţă Deva – Secţia de Oncologie din 26 februarie 2020 pentru tratament, contact al unor cazuri confirmate.
I-au fost recoltate probe pentru Covid 19 în 27 martie şi a fost diagnosticat în 3 aprilie. A murit luni, 12 aprilie, având comorbidităţi: Neoplasm bronhopulmonar.




