- „Poteca de poveste de la Cetatea Colț” – primul traseu tematic din România interpretat prin benzi desenate prinde contur în Geoparcul Țara Hațegului
Hațeg, 12 mai 2025 – Asociația Centrul de Resurse pentru Acțiune Locală (CRAL), în parteneriat cu Geoparcul Internațional UNESCO Țara Hațegului – Universitatea din București și cu sprijinul unor parteneri locali, lansează proiectul „Poteca de poveste de la Cetatea Colț”. Inițiativa propune o abordare inedită de interpretare a patrimoniului geologic, natural și cultural, prin crearea unui traseu tematic în aer liber, ilustrat sub forma unor benzi desenate.
Traseul, cu o lungime de 1 km, va fi amenajat în comuna Râu de Mori, pe drumul care leagă satul Suseni de Cetatea Medievală Colț – monument istoric emblematic al Țării Hațegului, considerat sursă de inspirație pentru romanul „Castelul din Carpați” al lui Jules Verne. Proiectul urmărește promovarea biodiversității, geodiversității și moștenirii istorice locale, folosind un limbaj accesibil și captivant, în special pentru publicul tânăr.
Elementul de originalitate al potecii constă în panourile ilustrate de cunoscutul grafician Șerban Andreescu, care vor transpune vizitatorii într-o poveste narată vizual, în stilul benzilor desenate. Traseul va fi completat de puncte de popas, indicatoare tematice, figurine interactive din lemn și un sistem digital de monitorizare a vizitatorilor.
Proiectul are și o importantă componentă educațională și de incluziune, implicând elevi și profesori din trei școli partenere din Rețeaua EduGeoparc: Râu de Mori, Sarmizegetusa și Răchitova. Aceștia vor participa la ateliere de storytelling, prim-ajutor în natură, facilitare grafică, precum și la activități practice de amenajare și întreținere a traseului.
- Geoparcul Internațional UNESCO Țara Hațegului




