Cel mai dificil tronson al Autostrăzii Vestului, realizat pe jumătate. Finalizarea în 2026 este sub semnul întrebării

  • După aproape doi ani de lucrări, cel mai dificil tronson al Autostrăzii Vestului a depășit pragul de 50 la sută, dar finalizarea lui în 2026 devine tot mai incertă. Segmentul Margina – Holdea, unde sunt construite tuneluri și viaducte de mari dimensiuni, rămâne ultima verigă lipsă din autostrada care traversează vestul României.

Începute în 2024, lucrările la tronsonul Margina – Holdea al Autostrăzii A1 Lugoj – Deva au ajuns la un progres fizic de peste 53 la sută, potrivit datelor Centrului de Studii Tehnice Rutiere și Informatică (CESTRIN), din cadrul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Segmentul are o lungime de aproximativ 13 kilometri și reprezintă ultima porțiune lipsă din autostrada care leagă vestul țării de Sibiu și de frontiera cu Ungaria.

Tronsonul este considerat cel mai dificil sector al Autostrăzii Vestului din cauza celor două tuneluri care vor avea în total patru galerii cu o lungime de aproximativ 4,6 kilometri. Primul tunel are galerii de 367 și 415 metri, iar al doilea, cel mai lung, va depăși 1,9 kilometri pe fiecare sens.

Proiectul include și trei pasaje, printre care un viaduct de peste un kilometru lungime, construit în zona Nemeșești, peste calea ferată. La această structură au fost ridicate toate pilele, iar în prezent se lucrează la armarea capetelor și la pregătirea montării grinzilor.

Potrivit datelor oficiale, peste 2,6 kilometri din galeriile tunelurilor au fost excavați, însă mai este necesară realizarea a aproximativ doi kilometri, precum și lucrări complexe la instalațiile de siguranță și la suprastructura pasajelor. În paralel, între Nemeșești și Margina sunt executate lucrări de terasamente, drenaje și amenajări ale cursurilor de apă, iar la Margina a fost amenajată platforma unde sunt fabricate grinzile necesare viaductelor și pasajelor.

Pe șantier sunt mobilizați aproximativ 800 de muncitori și sute de utilaje, însă termenul estimat pentru finalizare, stabilit pentru septembrie 2026, devine tot mai dificil de respectat, în condițiile în care lucrările rămase sunt numeroase și necesită operațiuni tehnice complexe.

Finalizarea tronsonului este esențială pentru închiderea ultimului gol de pe Autostrada A1 Lugoj – Deva, parte a coridorului rutier care traversează vestul României și face legătura cu rețeaua europeană de autostrăzi.

La sfârșitul anului 2025, CNAIR anunța că în 2026 ar putea fi deschiși aproximativ 250 de kilometri noi de autostrăzi și drumuri expres, iar sectorul Margina – Holdea era inclus pe lista proiectelor care ar trebui finalizate. Printre acestea se mai află segmente din Autostrada Moldovei, Autostrada Transilvania, Autostrada Sibiu – Pitești și inelul nordic al Autostrăzii A0.

Potrivit reprezentanților CNAIR, inaugurarea tronsonului cu tuneluri depinde nu doar de finalizarea lucrărilor de construcție, ci și de testele sistemelor de siguranță și monitorizare din tuneluri, ceea ce poate prelungi termenul de deschidere a circulației.

Segmentul Margina – Holdea rămâne unul dintre cele mai așteptate proiecte de infrastructură din vestul țării, deoarece odată finalizat va elimina ultimul blocaj de pe Autostrada A1 dintre Sibiu și Nădlac.

 

Știri Similare

Stai conectat

17,116FaniÎmi place
110CititoriConectați-vă
7,410AbonațiAbonați-vă
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
[the_ad id="125914"]
[the_ad id="125916"]

Știri Recente