Execuția lucrărilor de restaurare a Castelului Nopcea (secolul al XVIII-lea) din satul Săcel, comuna Sântămărie Orlea, poate începe, după ce ordinul de începere a lucrărilor a fost emis, miercuri, 2 octombrie. Lucrările vor fi executate de asocierea SC Metal Prod West SRL & SC Masecons 2010 SRL, iar valoarea proiectului este de 6,4 milioane de lei.
Fondurile au fost alocate prin Programul Național de Dezvoltare Locală și din bugetul județului Hunedoara, iar termenul de execuție a lucrărilor este de 18 luni. „În prezent, castelul este declarat monument istoric fără a fi deschis publicului din cauza stării avansate de degradare produse de lipsa întreținerii și de vandalizarea clădirii, fiind necesară realizarea de lucrări de restaurare a clădirii pentru introducerea sa în circuitul turistic și deschiderea către public”, a informat Consiliul Județean Hunedoara, beneficiarul investiției.




