După cum se știe deja, în vară vor avea loc alegeri parțiale și în două localități din județul Hunedoara: Lupeni și Sălașu de Sus. Oamenii de aici vor ieși din nou la vot pentru a-și vota primarul.ALDE Hunedoara și-a desemnat deja candidații.
Acolo unde primarii aleși în vara lui 2016 au devenit parlamentari – Cristian Resmeriță la Lupeni și Sorin Marica la Sălașu de Sus -, în data de 11 iunie 2017 alegătorii vin iarăși la urne. În fapt, guvernul a stabilit această dată pentru organizarea scrutinului local parțial pentru alegerea primarului în 49 de localități în care această funcție a rămas vacantă ca urmare a demisiilor unor titulari, situațiilor de incompatibilitate, invalidării mandatelor, decesului sau aplicării unei pedepse privative de libertate.
La nivel național, alegerile parțiale vor fi organizate în cinci municipii (Moinești, județul Bacău, Craiova, județul Dolj, Târgu Jiu, județul Gorj, Lupeni, județul Hunedoara, Roman, județul Neamț), nouă orașe (Râșnov, Lehliu Gară, Amara, Fierbinți-Târg, Țăndărei, Ulmeni, Baia Sprie, Bușteni, Băicoi) și în 35 de comune, între care și Sălașu de Sus.
Conform surselor oficiale, organizația ALDE Hunedoara și-a desemnat deja candidații, după cum urmează: Constantin Brândușe va candida pentru postul de primar la Lupeni, iar Virgil Haitău va candida în comuna Sălașu de Sus.




