Cetatea dacică Sarmizegetusa Regia a intrat în conservare, până la 1 martie 2014. În această perioadă, situl istoric din Munţii Orăştiei nu va mai putea fi vizitat.
În Sarmizegetusa Regia vor avea loc mai multe acţiuni de întreţinere, cea mai importantă fiind cea de îndepărtare a trunchiurilor copacilor bătrâni, care riscă să se prăbuşească peste monument şi să îi cauzeze distrugeri. În zonă sunt peste 20 de fagi aproape uscaţi, cu o vârstă de peste 80 de ani, care se află în imediata vecinătate a zidurilor cetăţii şi pun în pericol integritatea acestora. Peste Sarmizegetusa Regia s-a aşternut zăpada, iar sub greutatea ei, trunchiurile aproape putrede pot ceda. De altfel, în vara acestui an, o furtună a pus la pământ mai mulţi copaci seculari, iar unul dintre ei, greu de câteva tone, a distrus zidul cetăţii.
Potrivit administratorului sitului istoric, Vladimir Brilinsky, în cele şase luni de când a fost instituită taxa de vizitare pentru turiştii care ajung în Sarmizegetusa Regia, monumentul istoric a adus venituri de circa 100.000 de lei.