Anunţata oprire a Termocentralei Mintia s-a amânat, iar devenii, cei care mai sunt racordaţi la sistemul centralizat de termoficare, vor avea în continuare apă caldă, cel puţin pentru o perioadă de timp.
„Din cauza deficitului de energie electrică din sistemul energetic naţional, Dispecerul Energetic Naţional a dispus menţinerea în funcţie a Termocentralei Mintia. Ca urmare, lucrările de revizii şi reparaţii la instalaţia de termoficare urbană din municipiul Deva, care impuneau oprirea totală a Termocentralei Mintia, se vor reprograma pentru o dată care va fi comunicată ulterior”, se arată într-un comunicat de presă de la Complexul Energetic Hunedoara, în subordinea căruia se află şi Termocentrala Mintia.




