Preşedintele Asociaţiei Judeţene de Fotbal Hunedoara, Mircea Sîrbu a făcut un anunţ surprinzător. “S-ar putea să nu îmi duc mandatul la bun sfârşit”.
Şeful fotbalului hunedorean de aproape două decenii, Mircea Sîrbu, ia în calcul posibilitatea de-a renunţa la funcţie în 2015 cu doi ani înainte de a-şi încheia actualul mandat. Al şaselea la rând.
“Mandatul în curs se încheie în 2017, însă mă gândesc dacă să mai stau sau nu în funcţie până atunci. Anul viitor am dreptul să mă pensionez. Voi vedea atunci ce voi face”, a spus în emisunea SPORT PLUS de la HUNEDOARA TV, Mircea Sîrbu (foto, 64 ani), care este preşedinte al AJF Hunedoara încă din 1995.
Profesorul Mircea Sîrbu a dezvăluit şi care este secretul longevităţii sale în fruntea fotbalului hunedorean.
“Nu am avut niciodată probleme şi nu am fost, nu sunt şi nu voi fi prieten cu niciunul dintre reprezentanţii membrilor afiliaţi”, a spus Sîrbu.
51 de membrii afiliaţi are Asociaţia Judeţeană de Fotbal Hunedoara.
[box border=”full”]
Două regrete
Privind în urmă la sezonul fotbalistic hunedorean 2013-2014 Mircea Sîrbu a admis că l-au deranjat două aspecte. “Îmi pare rău că pentru al cincilea an la rând campioana judeţului Hunedoara, în 2014 Retezatul Haţeg, nu a reuşit să câştige meciul de baraj de promovare în Liga a treia. Un gust amar mi-a lăsat şi refuzul câştigătoarelor celor două serii din Liga a cincea, Mureşul Pricaz şi Unirea General Berthelot de a promova în eşalonul superior, în Liga a patra. Acestea sunt regretele mele”, a spus Sîrbu.
[/box]