În vreme ce colosul energetic e cu un picior în groapă, guşterii roşii aflaţi la guvernare îi scriu prohodul cu nepotisme.
Se aude că un june prim a fost numit şef peste calorifere din dispoziţia lui Moş Ţeapă, fără ca beizadeaua politică să aibă competenţe profesionale.
Lăcomia numitului şef creşte direct proporţional cu datoriile firmei de stat şi a ajuns să câştige într-un an cât alţii într-o viaţă.
Sursele noastre mai spun că lefegiul şi-a tras anul trecut 11 concedii de odihnă care pe ştatul de plat figurează ca delegaţii în interes de serviciu (de 14 zile sau de opt nopţi – în funcţie de anotimp).
Mai nou (tot pe bază de pile, dar dinspre coana deputăreasă, prietena primarilor), şeful a fost dotat şi cu o damă de consultanţă care îşi facturează cheltuielile pe spinarea colosului falimentar.
Şi ca o curiozitate.
Barosanii care conduc firma spre faliment au şase consilieri plătiţi cu salarii între 1.700 lei lunar (cel mai mic) şi 5.750 lei.