Primele concluzii ale anchetei derulate de Comisariatul Judeţean Hunedoara al Gărzii Naţionale de Mediu, cu privire la construcţia microhidrocentralei de pe Râul Alb şi a unei păstrăvării în aceeaşi zonă au fost publicate.
Controlul efectuat de Garda de Mediu Hunedoara a avut loc la solicitarea mai multor organizaţii neguvernamentale, printre care Asociaţia Efectul Fluture, cea care a depus o petiţie în care a solicitat lămurirea aspectelor ce ţin de legalitatea proiectului. “Controlul pe teren efectuat în urma petiției a condus la concluzii deosebit de grave. În decembrie 2014, ca urmare a sesizării înaintate de biologul Călin Dejeu, un control similar al aceleiași instituții trecea cu vederea infracțiuni precum schimbarea destinației terenurilor, perturbarea speciilor pentru care arealul a fost declarat sit Natura 2000, prezentarea de concluzii şi informaţii false în studiul de impact şi alte încălcări grave ale legislaţiei de mediu. Deciziile luate în urma acestui control recent sunt total diferite față de atitudinea evidentă de ignorare a neregulilor semnalate în iarna anului trecut și oferă premise serioase pentru stoparea definitivă a distrugerii văii Râului Alb”, a informat Călin Dejeu, reprezentantul organizaţiei. Asociaţia Efectul Fluture a precizat că, deşi încă nu s-au luat măsuri în teren, “controlul a scos la suprafață alte ilegalități, precum proiectul de păstrăvărie amplasat în albia majoră a râului, dar și exploatările forestiere ilegale din situl Natura 2000 Strei-Hațeg și implicit, din zona specială de conservare a parcului natural”.
Bogdan Sever, comisarul şef al Gărzii de Mediu Hunedoara, a infirmat interpretările date de ecologişti adresei trimise. „În urma controalelor efectuate de angajaţii instituţiei nu au fost constatate nereguli care să ducă la amendarea societăţii ce intenţionează să construiască microhidrocentrala de pe Râul Alb”, a declarat comisarul şef Bogdan Sever. S-a constatat, potrivit informării publicate de Garda de Mediu Hunedoara, faptul că administraţia Geoparcului Dinozaurilor Ţara Haţegului a aprobat demararea, în condiţiile legii, a procedurilor ce vizează suspendarea avizului emis privind realizarea microhidrocentralei. Deocamdată, există două dosare pe rolul Tribunalului Hunedoara, în care organizaţiile de mediu solcită suspendarea şi anularea avizelor necesare demarării proiectului „Construire şi Exploatare Microhidrocentrale pe Râul Alb”, avize date în anul 2013. Procesele au primit un nou termen de soluţionare în toamna acestui an. “Îmi pare rău că aceste solicitări legate de obţinerea de către constructor a avizelor pentru proiectul de pe Râul Alb nu s-au făcut în 2013, în termenul în care puteau fi depuse la noi, pentru a putea fi analizate şi pentru APM să poată lua atunci măsuri dacă se impuneau”, a afirmat Georgeta Barabaş, directorul executiv al APM Hunedoara.
Proiect contestat de ecologişti
Lucrările de amenajare hidroenergetică a Râului Alb, din Retezat, au demarat în această primăvară, iar potrivit Agenţiei pentru Protecţia Mediului Hunedoara au avizele necesare. Sunt contestate însă de activiştii de mediu, care susţin că starea ecologică a Râului Alb va scădea. „Valea Râului Alb constituie o „perlă ascunsă” din patrimoniul natural al ţării, fiind o zonă conservată până acum aproape perfect din punct de vedere geomorfologic şi hidromorfologic. De la izvoarele, de la peste 2000 metri, până la aproximativ 780 m altitudine nu există niciun drum de acces, iar pe cursul de apă nu sunt balastiere sau regularizări şi nici măcar nu s-a făcut plutărit în trecut. Valea este importantă şi din punct de vedere ştiinţific şi ar trebui conservată ca etalon. Pe unde se construiesc microhidrocentrale, apa cristalină a râurilor şi pârâurilor de munte devine un amestec de noroi şi piatră, în care orice formă de viaţă dispare”, susţin activiştii de mediu. În 24 mai, în urma unui scandal izbucnit între un grup de ecologişti şi constructorii microhidrocentralei de pe Râul Alb, omul de afaceri Mihalache Bocea, beneficiarul investiţiei, a fost călcat cu maşina de un activist, iar în urma incidentului, a rămas paralizat de la gât în jos. „În prezent, tatăl meu se află în stare foarte gravă, la o clinică din Viena, fiind conectat la aparate şi intubat”, a relatat fiul acestuia, Andrei.