8.7 C
Deva
luni, mai 19, 2025

GRUPUL ASSA ABLOY ÎŞI EXTINDE CAPACITATEA DE PRODUCŢIE ÎN ROMÂNIA LA FABRICA DIN HUNEDOARA

  • Grupul multinational suedez ASSA ABLOY creste capacitatea de productie a fabricii din Hunedoara 
  • Astfel, vor fi create aproximativ 150 de noi locuri de muncă ;

Fabrica din Hunedoara activează în domeniul confecțiilor metalice si produce sisteme de andocare (rampe metalice şi accesorii) folosite în industria de construcții.
Facilitatea din Parcul Industrial Hunedoara a fost construită în anul 2007 şi, pe lângă fabricile din China şi SUA, aceasta reprezintă una dintre cele mai importante unităţi de producţie ASSA ABLLOY.
Investiția planificată face parte dintr-o strategie continuă a grupului ASSA ABLOY de creşterea a prezenţei în piaţa din Europa şi nu numai, păstrând standarde ridicate privind condiţiile de muncă în toate cele 3 unităţi de producţie.
Toate sistemele de andocare marca ASSA ABLOY vândute către Europa şi nu numai sunt dezvoltate şi create în fabrica din Hunedoara. Investiţia planificată la fabrica ASSA ABLOY din Hunedoara va asigura, până la finalul anului, o creştere importantă de producţie faţă de nivelul actual.

 

Directorul General al fabricii din Hunedoara, Andrei Barbu, a declarat: „Extinderea capacităţii de producţie a fabricii din Hunedoara demonstrează angajamentul grupului ASSA ABLOY faţă de locuitorii oraşului Hunedoara şi zonele apropiate. Unitatea noastră permite dezvoltarea şi producerea unor rampe adaptate cerinţelor pieţei internaţionale, şi, în acelasi timp, deserveşte şi cerinţele standard ale clienţilor.”
Extinderea fabricii de producţie din Hunedoara, România, implică crearea a 150 de noi locuri de muncă în interiorul unităţii de producîie, dar si a noi locuri de muncă în rândul furnizorilor acesteia, ceea ce constituie un avantaj semnificativ pentru judeţul Hunedoara”, declara Managerul Resurse Umane, Ana-Maria-Pruteanu. Aceasta afirmă şi că „vom extinde rutele de transport pentru angajaţii ASSA ABLOY pentru a facilita angajarea a cât mai multor persoane interesante de un loc de muncă în domeniu. Căutăm pentru angajare lăcătuşi confecţii metalice şi sudori”. Mai mult, ASSA ABLOY va investi semnificativ în cumpărarea unor utilaje performante pentru a îmbunătăţi nivelul de calitate şi productivitate al fabricii. În anul 2020, tot pe fondul creşterii comenzilor, s-a creat şi un al treilea schimb de producţie. La momentul actua, în cadrul companiei din Hunedoara sunt angajate peste 350
de persoane.
Fabrica din Hunedoara deserveşte clienţi din întreaga Europa, dar şi parte din Asia.

Știri Similare

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Stai conectat

17,116FaniÎmi place
110CititoriConectați-vă
7,410AbonațiAbonați-vă
spot_img
spot_img

Știri Recente

/*ADNOW*/