Spitalul Judeţean de Urgenţă din Deva va primifonduri de la bugetul local

Spitalul Judeţean de Urgenţă din Deva va primi, în fiecare an, fonduri de la bugetul local.

Este decizia primarului Mircia Muntean, în urma unei vizite pe care edilul şef al Devei a efectuat-o joi, 28 septembrie 2016, în unitatea sanitară, la invitaţia directorului medical, dr. Ioan Demeter, care este şi consilier local. Ioan Demeter a cerut sprijin financiar din partea administraţiei locale la şedinţa Consiliului Local Deva de miercuri, 27 septembrie 2016, readucând în discuţie întârzierile de plată pe care le are Spitalul Judeţean de Urgenţă şi faptul că mai mult de jumătate dintre pacienţii internaţi aici sunt deveni. “Administraţia locală va finanţa anual Spitalul Judeţean. Vechea administraţie locală nu a considerat spitalul drept o prioritate. Astăzi, este o urgenţă. De exemplu, la Secţia de medicină internă – un aparat foarte util pentru investigarea pacienţilor cu probleme gastrointestinale este defect şi poate fi reparat doar în Japonia. Reparaţia se ridică la câteva zeci de mii de lei. La următoarea şedinţă a Consiliului Local, voi propune consilierilor alocarea a 50.000 de lei, anual, pentru Spitalul Judeţean de Urgenţă”, a afirmat primarul Mircia Muntean.

Știri Similare

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Stai conectat

17,116FaniÎmi place
110CititoriConectați-vă
7,410AbonațiAbonați-vă
spot_img
pariuri sportive online romania
spot_img
spot_img

Știri Recente