(VIDEO) Stațiunea Râușor din Retezat, animată după ultimele ninsori

Ninsorile din acest sfârșit de săptămână au animat stațiunea montană Râușor din Hunedoara, aflată în apropiere de Vârful Retezat (2.485), singura zonă de agrement din Parcul Național Retezat, cu pârtii de schi amenajate.

„A mai nins înainte de Crăciun, apoi au urmat zilele călduroase de la începutul acestui an, care au făcut ca zăpada să nu țină și care i-au mai descurajat pe turiști. Acum, vremea este din nou bună pentru schiat și săniuș, iar turiștii s-au întors”, spune administratorul unei cabane din Râușor.

Cei mai mulți dintre turiștii ajunși în mica stațiune de la poalele Retezatului sunt hunedoreni, amatori de excursii de o zi, însă aici ajung iubitori ai muntelui și din alte zone ale României.

Aflată la 30 de kilometri de Hațeg, în zona de dezvoltare durabilă din Parcul Național Retezat, stațiunea montană Râușor din Hunedoara a fost, de la înființarea sa din anii ’80, un loc preferat de hunedoreni pentru petrecerea vacanțelor și zilelor libere în timpul iernii.
Stațiunea din Parcul Național Retezat

O pârtie de schi amenajată de salvamontiști punea la încercare abilitățile turiștilor, iar traseele montane spre crestele și lacurile glaciare din Retezat le testau rezistența amatorilor de drumeții pe munte.

Complexul construit de Combinatul siderurgic Hunedoara a fost primul local înființat pentru turiștii veniți în stațiunea montană Râușor din Hunedoara.

Cu timpul, numărul pensiunilor și caselor de vacanță din Râușor a ajuns la aproape 100, pârtiile au fost extinse și dotate cu instalații de producere a zăpezii artificiale, iar ofertele de servicii turistice din stațiunea s-au diversificat.

Altitudinea de 1.200 – 1.400 de metri la care se află stațiunea fac însă ca zăpada să se lase așteptată în Râușor, în anumite perioade ale iernii.

Știri Similare

Stai conectat

17,116FaniÎmi place
110CititoriConectați-vă
7,410AbonațiAbonați-vă
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
[the_ad id="125914"]
[the_ad id="125916"]

Știri Recente