17.5 C
Deva
marți, aprilie 30, 2024

Campionatul național Seria Play Sport Orăștie

Duminică, în etapa a 13-a a Campionatului Național de Minifotbal, seria Play Sport Orăștie, întâlnirea dintre Mureșul și Spartanii, lideri la vârf ai clasamentului, s-a încheiat cu victoria Spartanilor care s-au desprins spre câștigarea unui nou titlu. La polul opus Real a snopit FC Viitorul, dar rămâne pe penuntimul loc în clasament. Surpriza etapei s-a produs în al doilea meci unde Romos a pierdut la scor în fața Pompierilor și scapă poziția a 4-a în clasament, în locul lor urcând Cosonii. Cel mai disputat meci a fost ultimul în care s-au întâlnit Alaska și Anonymous din Cugir. A fost un joc de infarct, cu multe răsturnări de scor. În prima repriză Cugirul deschide repede scorul și își măresc apoi avantajul la 2-0, dar Alaska revine și până la pauză egalează. În a doua repriză cugerenii mai înscriu de două ori la rând și se părea că soarta meciului era decisă pentru ei și nu mai joacă mai nimic. E rândul celor din Alaska să mai spere și înscriu de patru ori la rând luând conducerea 6-4. Mai erau 5 minute din joc și Anonymous dă semne să se trezească din starea de somnolență și încep asaltul la poarta gazdelor prin Ștefan care combină cu Tăban Andrei acesta marcând 2 goluri egalând scorul 6-6. Mai erau 2 minute de joc și Alaska insistă în atac lăsându-se descoperită în apărare, Tăban Ioan de la oaspeți încearcă poarta în două rânduri dar șuturile sunt respinse de portarul gazdelor în mod spectaculos. Sav atinge balonul cu mâna în careu și Tăban Andrei execută lovitura de pedeapsă, cugerenii luând conducerea. Opra ratează egalarea printr-un șut pe lângă poartă, ca faza următoare să dezvolte un contraatac pe stânga prin Tăban Andrei, pasă la Ștefan și Anonymous stabilește scorul final 6-8.

În clasamentul golgheterilor conduc Stoica Florin (Spartanii) 40 de goluri, Duică Ciprian (Mureșul) 28 și Dreptate Darius (Spartanii) 24