28 C
Deva
vineri, iunie 21, 2024

CSM Deva a învins Politehnica Timișoara într-un amical

• CSM Deva a învins într-un meci amical, pe SSU Politehnica Timișoara. Trupa pregătită de Ștefan Nanu s-a impus cu 3-2.

Echipa din Deva, care a fost formată din jucători care au evoluat mai puțin în această perioadă, a controlat debutul partidei și a deschis scorul în minutul 17, prin Baidoo, care a fost pus în situație de unu la unu cu portarul advers, după o excelentă angajare făcută de Munteanu. Jocul a continuat în aceeași manieră, iar la pauză s-a intrat cu 2-0 pentru CSM Deva, grație reușitei lui Stoica, din minutul 44, care a înscris dintr-o lovitură liberă de la circa 22 de metri.

Începutul reprizei secunde este favorabil timișorenilor, care, pe două contraatacuri consecutive, finalizate de Ciurel (54) și Curescu (55), restabilesc egalitatea. Victoria, meritată, după aspectul jocului, pentru CSM Deva a fost adusă de Stoica, în minutul 78, bine lansat pe contraatac de Chițimia.

Ștefan Nanu, antrenorul principal de la CSM Deva s-a declarat mulțumit de joc și de rezultat. Totodată, fostul internațional de pe banca devenilor a fost mulțumit și de faptul că a putut vedea la lucru și mai mulți jucători tineri care, în viitor, ar putea face pasul spre prima echipă.

„A fost un meci frumos, în care, în prima repriză, pe lângă goluri, am ratat și multe ocazii. Timișoara a egalat în repriza a doua, pe fondul unor greșeli de poziționare, dar să nu uităm că am folosit jucători care au evoluat mai puțin în ultima vreme. Practic, echipa cu care am câștigat, în Cupă, la Geoagiu, a făcut antrenament înainte de meciul cu Poli și, apoi, a urmărit meciul din tribune. Am putut să îi văd la lucru și pe acești jucători, pentru că se apropie începerea campionatului și trebuie să cristalizez un prim 11. Per total sunt mulțumit și de joc, unul în care am avut, repet, multe ocazii și pe care l-am câștigat în fața unei formații cu nume în fotbalul românesc, dar și de faptul că am putut să folosesc și să debutez niște copii, pentru a le da încredere în faptul că pot evolua și la prima echipă”, a declarat Ștefan Nanu.

CSM Deva a început meciul cu Poli Timișoara în formula Vlad Frumuzache – Ionuț Rus, Mario Bărăitaru, Octavian Ionică, Alex Georgescu – Robert Tamaș, Bogdan Țoiu, Daniel Creciunesc, Alexandru Stoica – Moses Baidoo, Valentin Munteanu, pe parcurs mai intrând portarul Mihnea Korbl și jucătorii de câmp Vlad Toma, Raul Chițimia, Eduard Grill și Federico Bloțu.

Următorul meci âva fi unul oficial, în Cupa României. CSM Deva va juca, miercuri, 19 august, în turul 3 al fazei naționale în deplasare, la Universitatea Alba Iulia.