11.5 C
Deva
vineri, martie 28, 2025

Dezvoltare pe fonduri europene la Vorţa

În micuţa aşezare hunedoreană se derulează mai multe proiecte cu finanţare nerambursabilă

vorta primar

În ultimii ani, mai ales în această perioadă de criză financiară pe care o traversăm şi, din păcate, nu prea dă semne că s-ar apropia de sfârşit, tot mai mulţi primari din zonele rurale au conştientizat faptul că una dintre puţinele modalităţi de dezvoltate ale comunităţilor pe care le administrează este accesarea de fonduri europene.

vorta primarie

Prezent…

Accesarea de fonduri europene este cu atât mai importantă la comunele mici pentru că, pe fostul exerciţiu financiar al UE, cel din perioada 2007-2013, existau unele restricţii pentru aşezările cu o populaţie mai mică de 2.000 de locuitori. Cu toate acestea, în câteva dintre acest gen de aşezări s-a reuşit accesarea de fonduri europene nerambursabile, prin depunerea unor proiecte ce s-au dovedit a fi viabile, un bun exemplu în acest sens fiind dat de comuna Vorţa. În această aşezare cu o populaţie de sub 1.000 de locuitori se derulează mai multe proiecte europene, care se află în diferite stadii de implementare. Unul dintre acestea este mai avansat, lucrările la acesta făcându-se conform graficelor prevăzute în contractul de excuţie. “La Centrul de Informare Turistică lucrările sunt în grafic. Acesta va fi amenajat lângă primărie, în fosta şcoală, noi primind acceptul ministerului de resort pentru schimbarea destinaţiei clădirii. Construcţia centrului, în baza unui proiect nerambursabil în valoare de 170.000 de euro, va fi benefică pentru întreaga zonă, nu doar pentru Vorţa, mai ales că, cu sprijinul Consiliului Judeţean Hunedoara, se reabilitează drumurile către Ţebea şi Luncoi şi de acolo sunt legături spre alte localităţi, astfel putându-se organiza mai multe trasee turistice, în partea noastră fiind multe lucruri interesante de văzut. La centru vor lucra două persoane calificate, care vor oferi informaţiile necesare, urmând a pune la dispoziţia turiştilor şi materiale de prezentare a zonei”, a declarat Radu Emil Bureană, primarul comunei Vorţa.

vorta 1

…şi viitor

La Vorţa a mai fost implementat un proiect cu finanţare nerambursabilă, prin care, printre altele, s-a reuşit reînvierea festivalului folcloric “Primăvara vorţană”, iar baza sportivă multifuncţională a beneficiat tot de fonduri nerambursabile. Administraţia din Vorţa îşi doreşte ca şi în viitor să mai acceseze finanţări nerambursabile. “Aşteptăm apariţia noilor axe de finanţare, pentru perioada 2014-2020, pentru a vedea unde ne încadrăm. Indiferent, însă, cum vor fi aceste axe, primul proiect pe care îl vom depune va fi cel pentru modernizarea drumului comunal 153, către satul aparţinător Coaja. Acest drum trebuie reabilitat, fiind afectat, practic, la fiecare cădere de precipitaţii, şi accesarea de fonduri europene nerambursabile este singura soluţie în acest sens, bugetul nostru, unul redus, nepermiţându-ne să susţinem financiar acest gen de lucrare. Sunt încrezător că şi această problemă va fi rezolvată. În încheiere doresc să transmit un sincer “La mulţi ani!” concetăţenilor mei care îşi serbează onomastica de sărbătoarea Sfintei Marii”, a mai spus Radu Emil Bureană, primarul comunei hunedorene Vorţa.

Știri Similare

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Stai conectat

17,116FaniÎmi place
110CititoriConectați-vă
7,410AbonațiAbonați-vă
spot_img
spot_img

Știri Recente

/*ADNOW*/