Mănăstirea Prislop a fost în sărbătoare, duminică. Într-o zi de 29 septembrie s-a născut Arsenie Boca, duhovnicul de numele căruia se leagă ultimele decenii din istoria lăcaşului din Ţara Haţegului, devenit loc de pelerinaj pentru creştinii din toate colţurile ţării.
Pe o ploaie mocănească, duminică dimineaţa, oamenii s-au strâns în număr de câteva mii în curtea mănăstirii, pentru a asista la Liturghie şi, mai ales, pentru a se ruga la mormântul duhovnicului.
„Am venit în Prislop din dorinţa de a mă ruga la crucea părintelui Arsenie Boca, nu neapărat pentru ceva anume, dar ştiind că e ziua de naştere a lui şi că miile de rugăciuni care se înalţă astăzi spre cer, de la mormântul lui, îmi dau o linişte în suflet, o senzaţie de bine cum rar se întâmplă în viaţă”, a spus Maria, o femeie venită cu un grup de pelerini din Bucureşti.