Acuzaţiile de „sabotaj” aruncate la adresa arhitectului şef Amalia Andrei de Dorin Gligor, preşedintele interimar (sau desemnat) al Consiliului Judeţean Hunedoara s-au dovedit nefondate. Anchetă disciplinară, dispusă de Gligor, a fost închisă fără să se fi probat vreo vinovăţie

După cum spuneam încă de la declanşarea scandalului, Dorin Oliviu Gligor este ca un lăutar prost care cântă foarte tare să nu se prindă lumea că nu ştie meserie.
Lamentaţie in integrum
La jumătatea lunii martie, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Hunedoara a ieşit, într-o conferinţă de presă, cu acuzaţii grave la adresa arhitectului şef al judeţului, Amelia Andrei (fostă Conţ), bănuită că i-ar fi băgat beţe-n roate la proiectul de modernizare pentru drumul judeţean spre Sarmizegetusa Regia. Lamentaţia şefului de judeţ s-a dovedit o propagandă ieftină de distragere a atenţiei de la nepriceperea lui Dorin Oliviu Gligor în ale administraţiei. „În urma cercetării disciplinare, s-a constatat că demersul compartimentului arhitect-şef nu a produs nici un efect juridic în derularea proiectului, restul documentelor necesare derulării acestuia fiind eliberate cu celeritate. Prin urmare, lucrarea (cercetarea disciplinară – n.n.) a fost clasată”, se arată într-un comunicat de presă al Consiliului Judeţean Hunedoara.
Din ciclul: Ce mult îmi plac glumele mele
Victimizările lui Gligor au fost dublate de un soi de umor superior prin care încerca să ridiculizeze demersurile făcute de deputatul Carmen Hărău la ministrul Mediului. În aceeaşi conferinţă în care acuza arhitectul şef al judeţului de sabotaj, Dorin Oliviu Gligor i-a cerut (ironic) scuze deputatului Carmen Hărău, deşi trebuia să-i mulţumească pentru că a muncit în locul lui şi a făcut singurul demers posibil şi corect pentru a nu pierde finanţarea de şapte milioane de euro la drumul spre cetăţi. La fel ca în cazul Amalei Andrei, e de aşteptat şi ziua în care Gligor va retracta bădărănia adresată colegei sale de partid.




