Pompierii din Deva au intervenit pentru stingerea unui incendiu care a cuprins un camion, care circula pe autostrada Deve – Orăștie. Nicio persoană nu a fost rănită.
Garda de intervenţie a Detaşamentului de pompieri Deva a fost implicată, miercuri dimineaţă, în operaţiunile de stingere a unui incendiu izbucnit la un autotren ce rula pe autostrada A1, pe raza localităţii Şoimuş. „Echipajul de stingere, a constatat că incendiul se manifesta la roţile din spate ale autotrenului. Pompierii au stins rapid incendiul reuşind stoparea propagării arderii la încărcătură şi restul autotrenului. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de o defecţiune la sistemul de frânare al roţilor”, a informat Anemona Doda, purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Hunedoara. Circulaţia pe autostrada A1 nu a fost afectată deoarece conducătorul autotrenului a reuşit să scoată mijlocul de transport pe banda de urgenţă. Nicio persoană nu a fost rănită şi nici nu a suferit arsuri sau intoxicaţie cu fum, au precizat reprezentanții ISU Hunedoara.




